Netypické počasí letošní zimy nahrává nemocem, zejména chřipkovým epidemiím a my se ptáme pana doktora Jana Ševčíka, odborníka na prevenci onemocnění výživou:

 

Jak se nejlépe chránit před těmito předjarními onemocněními?

V zimních a prvních jarních měsících bývá lidský organizmus zpravidla značně vyčerpán ze zásob ochranných látek, které si nashromáždil v předcházejících letních a podzimních měsících a bývá proto mnohem náchylnější k různým nákazám, máme takzvaně sníženou imunitu – schopnost našeho těla bránit se vnějším vlivům. Naši imunitu pomáhají chránit zejména vitamíny C a E a tzv. bioaktivní látky, kterých míváme bohužel přes zimu ve stravě nedostatek. Měli bychom na tuto skutečnost myslet a ideálně již od podzimního období se chránit každodenní konzumací čerstvého ovoce a zeleniny, případně i vybraných potravních doplňků s obsahem antioxidačních vitamínů, vlákniny a ideálně i zmíněných bioaktivních látek. To je jediná možnost jak si zachovat dostatečnou odolnost organizmu a jak se ochránit před těmito chorobami.

Prospěšnost vitamínů je myslím obecně známá, ale zmiňujete bioaktivní látky, co si pod tímto pojmem máme představit?

Bioaktivní látky, jsou látky obsažené zejména v rostlinách, které mají i v malém množství pro náš organizmus velký význam a které se v poslední době staly cílem intenzivního výzkumu vědců, neboť se domnívají, že mají významný ochranný charakter a to i před chorobami jako je rakovina, degenerativními onemocněními srdce a cév a dalšími. Kromě už jmenovaných vitamínů jsou to především některé stopové prvky, ale především jde o tzv. nukleotidy a jejich metabolity. 

Co to vlastně ty nukleotidy jsou? 

Jsou to sloučeniny v buňkách všech živých organismů, které si můžete představit jako základní stavební kameny DNA, RNA a řady důležitých enzymů.  Hrají významnou roli v řadě biologických procesů, především při tvorbě ochranných látek. Jsou to vlastně takové „polotovary“, díky kterým dokáže organizmus rozmnožit potřebné buňky a tím zvyšovat svoji imunitní pohotovost a rychleji tak reagovat na hrozící nebezpečí. 

Kde se dají nukleotidy získat?

Lidské tělo si nukleotidy umí vyrábět samo. Avšak v období zvýšené zátěže organizmu, například při nemoci, po úrazech, operacích apod. jejich spotřeba výrazně stoupá. V takovém období organizmus trpí nedostatkem nukleotidů a regenerační procesy se tím zpomalují, a proto je vhodné dodávat je ve zvýšené koncentraci ve formě různých doplňků stravy, obvykle v kombinaci s dalšími bioaktivními látkami. 

S různými doplňky stravy jako by se v poslední době roztrhl pytel a posluchači jsou jimi doslova zaplaveni na každém kroku, pomůžete jim se v té nabídce orientovat tak, aby našli takový přípravek, který obsahuje to, o čem zde hovoříme?  

Trendem dnešní doby je se ohlížet po západním světě a upřednostňovat třeba švýcarské nebo americké preparáty, ale obecně se málo ví, že čeští vědci byli už v 50. letech na špičce výzkumu těchto látek a výsledky jejich práce využívá dodnes celý svět. Příkladem může posloužit patentovaný český preparát IMUREGEN u kterého byly klinicky prokázány výjimečné výsledky a o který dnes projevuje zájem i v USA a Asie. Já osobně, a řada mých kolegů, s IMUREGENEM dlouhá léta s úspěchem pracujeme a doporučujeme jej našim pacientům trpícím nejrůznějšími potížemi.